2 Aralık 2013 Pazartesi

Gün #2 - Nosferatu

"Kendisi dışında neye inandığını bilmiyordu artık."
Nosferatu - Vampir; Paul Monette, Mitos Yayınları, Birinci Baskı Mart 1993, sf 79

Evde böyle bir kitap olduğundan haberim bile yoktu. En bilinen vampir hikayesi Bram Stoker'ın Draculasıdır. Demek başka vampir hikayeleri de varmış, diye düşünürken kitabı karıştırmaya başladım. Dracula şöyle dedi, Dracula böyle yaptı yazıyor her yerde. "E, yazar başka, nasıl yani" dedim. Açıp Giovanni Scognamillo'nun yazdığı 'Bir Dehşet Senfonisine Öndeyiş' başlıklı önsözü okudum. 

Gerçekten de Nosferatu'dan önce Dracula varmış. Önsöze göre, Nosferatu filmi Bram Stoker'ın Dracula romanının, Henrik Galeen'in imzaladığı bir senaryodan uyarlayan ilk bilinen yapımmış. Ancak Stoker'ın dul eşine telif ödememek için yapımcı şirket Dracula isminden tamamen vazgeçip, romanın temel çizgisini izleyerek, yeni gibi gösterilmek istenen kahramanlar yaratarak yönetmen Friedrich Wilhelm Murnau ve senarist Henrik Galeen ile beyaz perdeye Nosferatu'yu koymuş (yıl 1922).

Daha sonra Nosferatu başka yönetmenler tarafından tekrar tekrar çekilmiş. Paul Monette ise Nosferatu The Vampyre filmlerinin senaryolarını romanlaştırmış.

Belki de benim cahilliğim bilemiyorum ama bunları bilmiyordum. Blog fırtınası sayesinde neler de öğrendim. en sevdiğim Dracula filminden bir kareyi de eklemeden edemedim. En kısa zamanda izlemek gerek.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder